Balayı Bali’de Balayı

Balayında kendinizi krallar ve kraliçeler gibi mi hissetmek istiyorsunuz? Bali bunun için biçilmiş kaftan. Bali namı değer tanrıların adası balayı için sıkça tercih edilen bir destinasyon. Karşılama kültürünün mükemmelliği (havaalanında boynunuza takılacak çiçekleri düşünün), ilginç mimarisi, inanılmaz beyaz kumlardan oluşan plajları ve çarpıcı doğal güzellikleri ile hayalinizdeki balayını yapacaksınız. Bu balayı destinasyonu huzur ve zevk ile eş anlamlı diyebiliriz. bali-photographer-002

Heyecan dolu ya da romantik balayı geçirebileceğiniz dünyadaki nadir yerlerden biri. Bali de herkes için yapılabilecek bir şeyler var. Julia Roberts’ın oynadığı Ye dua et sev filmi Bali’de çekilmişti hatırlarsanız. Filmde izlediğiniz eşsiz manzarayı sizde balayınızda yaşamayın.

Konumu ve özet bilgileri:

Bali Endonezya‘ya bağlı turistik bir adadır.  Doğudan batıya yaklaşık 153 km, kuzeyden güneye ise yaklaşık 112 km uzunluktadır. Halkın yüzde 90dan fazlası Hindu, geri kalan kesimin büyük çoğunluğu ise Müslümandır. baliHaritaAdanın en yüksek noktası 1960’te patlayan ve halen aktif bir yanardağ olan Agung dağı ile 3,142 metredir.  Mercan kayalıkları ile çevrili adanın güney sahilleri beyaz, kuzey ve batı kıyıları siyah kumlarla çevrilidir.

Dolar ile de alışveriş yapabileceğiniz Bali’nin para birimi Rupiah’tır.

En büyük şehri ve başkenti Denpasar olmakla birlikte, tatil şehri olarak bilinen Kuta ve eşsiz yeşilliğe doyacağınız Ubud ziyaret edilmesi gereken yerlerden biridir.

 Ne yenilir ne içilir?

Okyanusta bulunması sebebiyle türlü türlü deniz canlısı ve balık güzel bir alternatif olacaktır. Ülkenin en önemli yiyeceği pirinçtir. Bali ye özel olan ve Tanrı’ nın armağanı diye nitelendirdikleri Nasi Goreng yani kızarmış pirinç anlamına gelen yemeği yemeden dönmeyiniz. Klasik olarak Uzakdoğu ülkelerinin baharatlı yemekleri ile karşılaşabilirsiniz. Türlü türlü tropikal meyvelerin değişik çeşitlerini denemeyi unutmayın.

Ulaşım ve vize

Bali’ye direkt olarak uçuş bulamadım. En iyi alternatif THY  ile 12 saatlik uçuşun ardından Singapur ve ardından yaklaşık 2 saat 15 dakika süren bir aktarma olarak görünüyor. THY haricinde kullanabileceğiniz hava yolu şirketleri: Singapur Hava yolalrı, Emirates, Etihad ve Katar Hava yolları.

30 güne kadar yapılan turistik gezilere vize zorunlu değildir fakat pasaportunuzun geçerlilik süresinin 6 aydan fazla olmasına dikkat edin.

bali-photographer-020İklim 

Genelde ılıman ve nemli bir iklime sahip. 29-34 derece ortalama hava sıcaklığı ile neredeyse bütün yıl güneşli diyebiliriz. Yağmur mevsimi olarak Aralık ve Mart ayları bilinsede, yağmur hava sıcaklığını değiştirmediğinden balayınızda sıkıntı yaratmayacaktır. En iyi zamanı Nisan-Kasımdır.

Neler yapabiliriz?

Dünyaca ünlü Bali masajını mutlaka yaptırmalısınız. Ayrıca yeşilliğe doyacağınız Ubud turu kesinlikle yapılması gerekenler listesinde. Ubud turunda elinizle maymunları besleyebileceğinizi not edin. =)

Gündüz tapınakları ziyaret ederken, Jimbaran’da gece kumsalda ayaklarınız okyanusun içindeyken deniz ürünlerini deneyin. Hard Rock Cafe Bali’yi gece eğlenceleriniz arasına sıkıştırın.

Ubud

Ubud

Ubud

Ubud

bali-photographer-023 bali-photographer-022 bali-photographer-021 bali-photographer-011 bali-photographer-007 bali-photographer-006 bali-photographer-004 bali-photographer-002 bali-honeymoon 1366013517_501996228_3-6D5N-Bali-Honeymoon-Package-Other-Services bali-photographer-001bali-dreamland3