Balayı Barbados’ta Balayı

Karayip Adaları’nın en çok ziyaret edilen ve en büyük adası olan Barbados Adası, egzotik balayı düşleyen çiftlere unutulmaz balayı imkanı sunuyor. Hiç değişmeyen sıcaklığı, doğal güzellikleri, geniş uzun altın sarısı kumsalları, turkuaz mavisi denizi ve tarihi ögeleri ile popüler bir balayı merkezi..

Konumu ve özet bilgileri:

Bağımsız bir ada ülkesi olan Barbados, Karayip Antil Adaları zincirinin bir parçasıdır. Konumuyla Güney Amerika kıtasına bitişiktir. Atlas Okyanusu’ndan sürekli esen alize rüzgarlarının devamlılığı ile sıcaklığın ılıman olduğu bir bölgedir.  Yaklaşık 300bin kişinin yaşadığı adanın resmi dili İngilizce’dir. Barbados “sakallılar” anlamına gelmektedir. Adanın isminin kaynağı Portekizli denizcilerdir. Daha sonra kimsenin yerleşmediği adaya İngilizler yerleşmiş ve adanın bağımsızlığını kazandığı tarihe kadar onlar tarafından yönetilmiştir. Bu nedenle adada İngiliz kültürünün bir çok özelliği gözükmektedir.

Barbados’un resmi para birimi Barbados Doları’dır ancak birçok restoran ve alışveriş yeri Amerikan Doları ya da Euro ile de ödeme kabul etmektedir. Türkiye’ye göre saat, 6 saat ileridedir.  Barbados bölgedeki en gelişmiş adalardan biridir ve okuma yazma oranı %98 civarındadır.

barbados

 

Ulaşım ve vize:

Ülkemize vize uygulamayan bir ülkedir. Tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları pasaport ve uçak biletleri ile Barbados’a gidebilir. Barbados Adası’na Türkiye’den uçuşlar Lufthansa, British Airways, Delta, Air Canada firmaları tarafından yapılıyor. Ne yazıkki direkt uçuş bulunmuyor, tüm uçuşlar aktarmalı yapılmakta. Ortalama uçuş süresi aktarma ve bekleme sürelerine göre 16 saat ile 21 saat arasında değişiyor. Ada içerisinde taksiyi uygun fiyata rahatlıkla kullanabilirsiniz, fakat şunu da söylemekte fayda var adada araç kiralamak oldukça pahalı.

Barbados’un İklimi

Barbados’un en avantajlı yanlarından biri her mevsim gidilebilmesidir. Plajları her zaman açıktır. Ancak temmuz ve ekim ayları arasında kasırgalar meydana geldiğinden sizi üzebilir. Kasım-Aralık yağışlı dönem olsa da hava sıcaklıkları açısından idealdir. Tüm tropik bölgeler gibi yağışları rahatlatıcı, ve en fazla yarım gün sürer. En güzel dönemi ise Ocak- Temmuz arasıdır.

1600_1000_thumb_746683_sandalsbarbados635207339742104189

Barbados’ta ne yenilir?

Genel olarak Karayip Adaları’nda en çok tüketilen yemek pirinçtir. Mısır, bezelye gibi sebzeler ile pişirilir. Okyanus’un getirdiği avantaj olarak deniz mahsülleri oldukça çeşitlidir.  Uçan balık (flying fish), deniz yumurtası (sea egg) ve deniz kabuğu dolması bunlardan bazılarıdır. Adanın iki meşhur yemeği pane halde pişirilen uçan balık ve bir çok baharatla pişirilen domuz eti (Pepperpot)’tur. Sığır eti neredeyse hiç tüketilmediğinden, kırmızı et yemeden önce domuz eti yemek istemeyenlerin mutlaka sorması gerekmektedir.

Barbados’ta neler yapılır?

Meşhur Kelebek Plajı’nda güneşlenebilir, Mount Gay Rom Damıtım Evi’ne uğrayıp egzotik içkilerinizi eşinizle birlikte okyanusa karşı yudumlayabilir, dalış aktivitelerine katılıp denizlerin altındaki batık gemileri izleyebilir ya da hediyelik alışverişinizi yapabilirsiniz.

barbados wedding and honeymoon attractions - bathsheba IMG_1223-772456 seaturtlesSurf w801xh600-luxury-rentals-in-barbados-oceanfront-villa-the-dream

Benzer yazılar
0 287

0 187

0 140

0 172

0 181

0 407