Balayı Bora Bora’da Balayı

Maldivlere taş çıkartacak bir balayı Bora Bora’da geçirebilirsiniz.

Kristal renkte denizi, bembeyaz kumları, zümrüt ormanları ile okyanusun ortasındaki bu egzotik ada, sizlere unutulmayacak bir balayı vaadediyor. Hollywood yıldızlarının favori mekanı olduğunu da belirtmek lazım.

Bora-Bora

 

Rüya balayı yapmayı hayal ediyorsanız bu destinasyon size göre.

Konumu ve özet bilgileri:

Güney Pasifik’te, Fransız Polinezyası’nda bulunan bir cennet ada Bora Bora. Orjinal adı aslında Tahiti dilinde ilk doğum anlamına gelen “pora pora”. Volkanik kökenle oluşan bu adanın merkezinde iki adet volkanik yanardağ bulunuyor. Bu yüzden diğer egzotik adalarla olan rakım farkı mevcut. Bu adanın en yüksek noktası 727 metre.

Eminim biliyorsunuz ki Maldivler, deniz üzerinde bungalow evleriyle biliniyor. Fakat aslında ilk olarak bu uygulamayı yapan yer Bora Bora’dır.

harita

 

Pasifik Kraliçesi olarakta bilinen bu ada Tahiti’ye 150 mil uzaklıktadır. Neredeyse okyanusun tam ortası denebilir.

İngilizce iletişim kurabilirsiniz, fakat ana dilleri Tahitian ve Fransızcadır. Para birimi ise Central Pasific Franc. Döviz alım satımlarını otellerde değil de , havalimanında yapmanızı tavsiye ederim. Böylelikle vergi kesintisi de yapılmayacaktır. Dini Hristiyan.

Ne yenilir?

food

 

Okyanus etkisiyle Bora Bora’da her türlü deniz canlısını tadabilirsiniz. Wahoo ve mahi mahi adlı yerel balıkları tatmanızı tavsiye ederim. Zengin deniz mutfağı dışında Fransız, İtalyan mutfağı alternatifler arasında. Bem bunları yiyemem diyenler için fast-food adada bulunabildiğini söyleyebilirim.

Tropikal meyveler ile yaılan sabah kahvaltısı sizi güne çok iyi hazırlayacak. Tahiti geleneklerine göre bahşiş verme adeti yoktur. Servis ücreti genelde faturaya dahil edilir.

Ulaşım ve Vize:

Diğer adalara göre en sıkıntılı ulaşıma sahip yer burası. Çünkü direkt Türkiye uçuşu bulunmuyor. İsttanbul’dan Paris’e ordan Tahiti’ye aktarmalı gidebiliyorsunuz. Yaklaşık 20-25 saat süren bir uçak yolculuğu var.

Air Tahiti Nui ise New York, Tokyo, Sidney, Auckland gibi şehirlerden direkt uçuyor. Yeni Zelanda’dan Tahiti beş saat sürüyor. Tahiti’den Bora Bora Adası ise uçakla 45 dakika, feribotla ise 7-8 saat sürüyor.

Vize gereksinimi var ve Fransız Büyükelçiliği’nden ada vizesi almanız gerekiyor. Schengen geçmiyor. Uçaktan inerken adaya bakmayı unutmayın, turkuaz içerisinde minik bir zümrüt gibidir.

İklim

Tropikal bölgede bulunan Bora Bıra’nın muson yağmurları, hortum gibi doğal afetleri yoktur. En iyi zamanı Mart- Kasım ayları arasındadır. Diğer zamanlarda biraz daha nemli ve yağmurlu olabilir. Tabi şunu unutmamak lazım, tüm tropikal bölgelerde en kuru zamanlarında bile kısa yapmurlar yağabilir fakat bu yağışlar uzun sürmez ve aksine rahatlatıcı bir etki bırakır. Ortalama olarak sıcaklık 20 ila 30 derece arasındadır.

bora-bora-11

Ne yapabiliriz?

Denizin dibinde yürüyüşten, dalışa, köpekbalıkları ve vatosları elinizle beslemeye kadar binbir çeşit su etkinlikleri yapabilirsiniz. Jet ski, rüzgar sörfü diğer alternatiflerden. Karada vakit geçirmek isteyenler için 4X4 Jeeplerle safariye çıkabilir, boynunuzda çiçek kolyelerle kutlamalara katılabilir, yerli pazarlardan alışveriş yapabilirsiniz.

Son olarak Bora Bora adası çok güvenli bir adadır ve dilediğiniz saatte yürüyebilirsiniz.

bora-bora-1 bora-bora-4 bora-bora-5 bora-bora-16 bora-bora-18 BORA-BORA-20120102-A4-300DPI bora-bora-ShockBlast_BOR_100_1280x10241 bora-bora-spa eating-in-bora-bora-0002 ever-after-honeymoons-bora-bora-scott-shannon-2 ever-after-honeymoons-bora-bora-scott-shannon-4 ever-after-honeymoons-bora-bora-scott-shannon-6 ever-after-honeymoons-bora-bora-scott-shannon-10 ever-after-honeymoons-bora-bora-scott-shannon-11 ever-after-honeymoons-bora-bora-scott-shannon-14 ever-after-honeymoons-bora-bora-tai-jeff-6 ever-after-honeymoons-bora-bora-tai-jeff-7 ever-after-honeymoons-bora-bora-tai-jeff-8 ever-after-honeymoons-bora-bora-tai-jeff-11 image images (1) images Poseidon-Resorts-1 ty_sawyer_16581