Düğün Yardımcısı Düğün gününüzde uzak durmanız gereken yiyecekler

Bazı sağlıklı yiyecekler bile bir anda tehdit haline dönüşebilir. Peki bu sizin en önemli günlerinizden biriyse, diyetiniz hakkında biraz daha ince eleyip sık dokumak gerekir. Unutmayın ki en basit yiyecekler bile sizi hasta etmeye sebep olabilir. Zaten heyecandan kalbinizin fırlayacağı bu eşsiz günde, kim mide şişkinliği, hazımlık ya da ağırlaşmış bir vücuda sahip olmak ister ki? Bu tarz olabilecek problemleri aza indirebilmek için size dikkat etmeniz gereken bazı yiyecekleri listeledik. Göz atıp, dikkatli olmakta fayda var!

pain

 

1) Süt ve süt ürünleri

sütSüt cilt için güzeldir fakat, dürüst olmak gerekirse, süt ve süt ürünleri düğün gününüz için ideal bir tercih değildir. Sindirilmesi biraz zor olan süt ürünleri, gaz ve şişkinlik gibi problemlere sebep olur. Yağsız süt ve az yağlı peynirler tüketilebilir.

 

 

2) Kafein

kahveDüğünden önce içilecek en güzel şey sudur. Kahve, çay, gazlı içecekler, enerji içecekleri ve daha bir çok içerisinde kafein bulunduran ürünlerden mümkün olduğunca kaçının. Eğer kahve veya gazlı içeceksiz ben asla yapamam diyorsanız, en azından düğün saatinize saatler kala kendinizi sınırlandırmalısınız. Kafein vücuttaki su oranını düşürür ve düğün esnasında dehidrasyonda olmanıza sebep olabilir. Bu şu demek halsizlik, tansiyon düşmesi, sürekli uyuma isteği, iştahsızlık, kusma..

3) Baharatlı yiyecekler

baharatAşırı baharatlı yiyecekler her zaman sağlığınız için bir tehdit. Düğün gününde baharatlı yiyecek tüketerek sıkıntıya düşmenin hiç bir sebebi yok. Ayrıca bu tarz yiyecekler vücut ısınızı yükselterek daha fazla terlemenize neden olabilir. Asidik etkisinden dolayı baharatlı yiyeceklerin midenize dokunması da olabileceklerden biri. Bu yüzden düğün gününüzde baharatlı yiyeceklerden uzak durun.

4) Turpgiller

Cruciferous-VegetablesKarnabahar, Lahana, Brüksel lahanası ve brokolininde içinde bulunduğu turpgiller normalde düz bir karın için sık sık yemeniz tavsiye edilen yiyeceklerdendir. Fakat düğün gününüzde değil! Fasülye gibi bu yiyeceklerde metan üreten bakteriler içeren bir tür şeker taşırlar. Sonuç? Şişmiş bir karın, olası ishal vakaları..

5) Meyve

Meyveyi süper yiyecekler olarak düşünürüz fakat düğün gününde tam ters şekilde etki ederler. Aşırı meyve tüketiminden bu günde kaçınmalısınız çünkü doğal meyve suları sık sık tuvalet ihtiyacına sebep olacaktır.

6) Tuz

Dehidrasyonla birlikte kan basıncını yükselten tuzlu yiyecekler iyi bir seçim olmayacaktır.