Düğün Yardımcısı Gelinlik alışverişi yaparken dikkat etmeniz gereken 10 şey

Müstakbel gelinler için gelinlik seçme zamanları bunaltıcı ve stresli olabilir. Vereceğim ipuçları ile hayallerinizdeki gelinliği ararken daha rahat edebilirsiniz.

1) Alışverişten önce vücut tipinize hangi  gelinliğin daha iyi görüneceğini internetten araştırın.

Baktığınız moda dergileri veya gelinlik fotoğrafları yanıltıcı olabilir, çünkü genelde sıfır beden mankenler ile çalışıyorlar. Sırf fotoğrafların güzel olduğuna kanıp vücudunuza uymayacak modellere yönelebilirsiniz. Ve sonuç sizi olduğunuzdan daha şişman ya da basenlerinizin geniş görünmesine sebep olabilir. Bu yüzden her şeyden önce vücudunuzu tanımanız gerekiyor ve buna uyabilecek/uymayacak modelleri belirlemeniz, alışverişiniz sırasında zaman kaybınızı önleyecektir.

2) Gelinlik seçerken yanınızda çok kişi olmasın.

Gelinlik belirlemeye çalışırken çok kafadan farklı seslerin çıkması, sizi hayallerinizden uzaklaştırabilir ya da aklınızın karışmasına sebep olabilir. En güzeli konunun uzmanı olan gelinlikçiler ve sizin kafanızdaki ideal gelinlik modeli. Benim tavsiyem maksimum siz dahil 3 kişi olun. Ne de olsa siz seçtikten sonra herkes görebilir.

bride-at-shop-w724

 

3) Gelinlikçilerinize ne zaman teslim edebileceğini ve kaç prova olacağını sorun.

İster kiralık, ister satılık düşünün tüm gelinlikler sizin bedeninize göre dikiliyor (eğer hazır giyim gelinlik markalarına yönelmedi iseniz). Unutmayın ki provaların ne zaman yapılacağı ve teslim tarihi önemli.  En azından 1 hafta önceden teslim almaya çalışın. Fakat burada parantez açmakta faya var sakın 1-2 ay kala gelinliği almayın, aksi taktirde kilo alıp verme durumlarında yeniden tadilat yaptırmanız gerekebilir.

 

4) İç çamaşırlarınıza dikkat!

Renkli iç çamaşırlarınıza alışveriş esnasında veda edin. Beyaz ya da ten rengi askısız bir sutyen ve yine aynı renklerden  dikişsiz iç çamaşırı sizi rahatsız edebilecek görüntüyü engelleyecektir.

white-lace-bras-w724

 

5) Alışverişe erken saatlerde çıkın

Kalabalık olmayan, sizinle daha iyi ilgilenebilecekleri saatler genelde günün erken saatleridir. Rahat rahat gelinliklere bakabilmeniz stresinizi azaltacaktır. Hem ne demişler erken kalkan yol alır :)

6) Olabildiğince çok model görün (bunun için internet iyi bir çözüm)

Saatlerce mağaza mağaza gezecek zamanınız yoksa, son trendleri farklı gelinlik modellerini internetten bulabilirsiniz. Gelinolmus.com açık ara en güzel modelleri sizlerle paylaşmaya çalışıyor. :) Daha sonradan içinizin gideceği, üzüleceğiniz bir modelle karşılaşmanız düğün hazırlıkları sırasında sizi üzebilir.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim, çok sayıda gelin adayı bana beğendikleri modeli nereden alabileceğini soruyor. Verdiğim cevap hep aynı: markalara dünyanın parasını vermek yerine,  çok beğenilen modellerin gelinlikçilerde birebir diktirebilirsiniz. Cebe de dikkat etmek gerek.

girl-looking-at-wedding-dresses-w724

 

 

7) Gelinlik seçiminde geç kalmayın

Kesinlikle son haftalara bırakmayın, yaklaşan zaman ile acele karar verebilirsiniz ve büyük ihtimalle istediğiniz gelinliği diktirtme şansınız azalır. Seçim için ideal zaman düğünden 4-5 ay öncedir.

8) Bütçenizi belirleyin

Bütçeye karar verirken spesifik bir fiyata sabitlenmeyin. Genel bir aralık seçebilirsiniz. 1000-1500TL, 2000-2500TL gibi. Böylelikle harcamalarınızı kontrol altında tutabilir, totalde yüklü bir borç ile karşılaşmassınız.

bride-sitting-w724

9) Aksesuarlarınızı unutmayın

Duvak, gelin tacı, gelin saçı için çiçekli aksesuarları gelinlikçilerden temin edebilirsiniz. Ben kendi düğünümde iki adet duvağı gelinliğimle beraber hediye ettirmiştim. Bu yüzden pazarlıktan kaçınmayın.

10) Tadını çıkarın

Bu dönemler sizin döneminiz, belki de hayatta bir daha yaşayamayacağınız en tatlı heyecanlar (kim bilir.. ). Bu yüzden keyfini mutlaka çıkarın..