Düğün Yardımcısı Gelinlik provası nedir? Giderken ne giymeli?

Hayalinizdeki gelinliği seçtiniz. İster kiralık olsun ister satılık olsun gelinlikçiler sizin bedeninize göre yepyeni bir gelinlik dikeceklerdir.

Genelde 3 prova ile gelinliğiniz teslim edilir. Peki bu provalarda neler mi olur?

1. prova esnasında sadece bistüyer bölgesinin ölçüsü alınır. Bu ölçü modelinize uygun saten bir kumaşla olabildiğince vücudunuza sıfır düzeyde iğneyle daraltılarak kalıbı çıkarılır. Bu yüzden kolay çıkarılabilecek bir üst giymenizi tavsiye ederim. Gelinlik ayakkabısına ihtiyaç yoktur.

2. provada ise alınan bu kalıbın kumaşları dikilmiştir ve olup olmadığı kontrol edilir. İşte bu zamanda mezura ile gelinliğin alt tarafının boyu ölçülür. Size ne kadar olmasını istediğiniz sorulur. Dilerseniz gelinlik ayakkabısını beraberinizde getirin.

3. ve son teslim provasında gelinliğiniz hazırdır. İşte burada mutlaka rahat kıyafetler giymeli. Çünkü komple gelinliğinizi deniyor olacaksınız. Eğer uzmanlaşmış bir yere gitti iseniz, benim gibi hayrete düşeceksiniz. Çünkü tam oturan harika bir gelinlik çıkmıştır. Önce ayakkabılarınızı giyin. Ardından sizin giyinmenize yardımcı olacaklar. Ta daa!

İlk 2 provada yanınızda kimse olmasa da önemli değil fakat 3. provada mutlaka birilerinin olmasını tavsiye ederim. Çünkü gelinliği dışarıdan bir gözle daha iyi yorumlayacaktır. Sonuçta siz heyecanlanmaya başlıyorsunuz. :) Teslim alırken en başta anlaştığınız şeylerin kutuya eklendiğinden emin olun.

Şunu unutmayın ki: Her ne olursa olsun içinize sinmeyen bir şey varsa o esnada sorun ya da söyleyin.