Söz - Nişan Kız isteme

Evliliğe atılan büyük adımlardan biri kız isteme denilebilir. Bu son derece heyecanlı, stresli ritüel aslında ailelerinizden izin alma durumunu gösterir. Tavsiyem elinizin ayağınızın karışacağı bu günde mutlaka çevrenizden yardım isteyin :)

Kız isteme töreni aslında damadın ailesi hayırlı bir iş için uygun bir gün talep etmesi ile  başlar. İstemeye gelirken yaptırılan güzel bir çiçek, gümüş tepsi ya da gondolda çikolata alınmalıdır. Aman seçimlere dikkat ilk intiba önemlidir.

Gün gelip çattığıda her iki tarafında aile büyükleri yerlerini alır. Kızı vermenin zor olduğunu göz önüne alırsak, kız tarafının biraz suskun olması muhtemeldir, bu yüzden erkek tarafının biraz daha sohbet açıcı olmasında fayda var. Adettendir gelin hanımımız booool köpüklü türk kahvelerini ikram eder. Aman dikkat damadın gözünün yaşına bakmayın tuzu ekleyin bu esnada. 

Kahveler ikram edildikten sonra damadın aile büyükleri hepimizin bildiği cümle ile günün anlamını belirtir. “Allah’ın emri, peygamberin kavli ile kızınızı oğlumuza istiyoruz.” Kızında ailesinin onayıyla anne babalardan başlanarak herkes ile sırayla tebrikleşilir. Eğer söz planlandı ise bu esnada söz yüzükleri takılabilir.

Bazı bölgelerde kız istenirken söz verildiğine dair küçük hediyeler verilir. Bu yüzden ailelerin birbirleri ile daha önceden konuşup gelenek göreneklerini öğrenmesinde fayda görüyorum. Bu hediyeler kabaca şöyledir:

Damat için: Mendil, gömlek, kemer, cüzdan, kravat, çorap, havlu, iç çamaşırı

Gelin için: Mendil, havlu, çorap, iç çamaşırı, sabahlık, tarak, ayna

Şimdiden strese mi girdiniz yoksa??? İki şey söylemeliyim. Birincisi daha yolun başındasınız :) İkincisi ise tüm bu şeyler sizin birbirinden güzel anılarınızı oluşturacak. Tadını çıkarın…

 

Benzer yazılar
1 yanıt to this post