Balayı Koh Samui’de Balayı

Heyecanlı telaşenin arkasından hem harika bir denize girmek, hem de farklı şeyler yapmak istiyorsanız, Thailand’ın bu adası muhteşem bir tercih. Eşimle benimde balayı destinasyonlarından biri oldu ve iyi ki de oldu diye düşünüyoruz. Bu destinasyonu seçmemizdeki en önemli sebeplerden biri de yapılacak çok fazla alternatifin olması.

Bembeyaz kumlar, güneş, doğa, masaj, dinlenme.. Düşlediğiniz tüm tatil planlarını kapsıyor. Hatta öyle ki Forbes dergisi tarafından dünyanın en seksi on adasından biri seçildi.

Tayland körfezinde yer aldığı için tsunami tehlikesi olmayan bu adanın bembeyaz kumlarında güneşin ve denizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

tumblr_lf622tcDYk1qa8643

Konumu ve Özet Bilgileri:

haritaThailand’a bağlı olan Koh Samui, daha öncede bahsettiğim gibi Tayland körfezinde yer alıyor. Karaya yaklaşık 15 kilometre uzaklığı bulunan adanın nüfusu 50 binden az. Tüm adayı saran hindistan cevizi ve palmiye ağaçları ile tropikal özelliğini kaybetmemesi güzel özelliklerinden biri. Hatta öyle ki kurallara göre Koh Samui’de yapılan evler palmiye ağacını geçemiyor.

Adanın çok büyük bir bölümü Budist olmasına karşın Müslümanlarla da karşılaşmak mümkün. Resmi dili Tayca fakat ne yazık ki yerel halk çok fazla İngilizce bilmiyor. Tabii bu anlaşamayacağınız anlamına gelmiyor, az da olsa bilen insanları hep çevrenizde bulabilirsiniz.

Para birimi Baht fakat Amerikan Doları ile de alışveriş yapabiliyorsunuz. Benim tavsiyem  Euro yerine Dolar götürmeniz ve havalimanı/oteller yerine şehir merkezlerinde sık sık görebileceğiniz exchange ofislerinden ya da bankalardan çevirmeniz (başımıza geldi). İkinci dikkat edilebilecek husus orada daha kolay harcama yaparım diye 1-20 dolar arası paralarla değil, 100 dolar gibi daha büyük paralarla gitmeniz. Çünkü exchange ofisleri küçük paralar için daha fazla komisyon ücreti alıyor ve dolayısıyla zarar ediyorsunuz.

Thailand’ın göze çarpan özellikleri, sürekli gülümseyen insanları ve çok yüksek meblağlarda pazarlık yapabilmeniz. Açıkcası ben 800 bahtlık ürünü 150 baht’a aldığımı biliyorum, pazarlık etmekten çekinmeyin çünkü halk çok alışık ve ellerinde hesap makinası ile dolanıyorlar.

Ne yenilir ne içilir?

padthai

Thailand ülke genelinde dışarılarda gezerken yoğun bir Thai food (thai yemeği) kokusu alacaksınız. Açıkçası benim için bu koku baya ağırdı. Büyük ihtimalle kullanılan soya, hindistan cevizi yağı karışımı ve soslarından dolayı bu koku oluşuyor. Fakat oraya giderken bulunduğumuz grup içerisinde, dünyada çok fazla olduğu gibi Thai food meraklıları da bulunuyordu. Uzakdoğu ülkelerinin genelinde bu soslu ve baharatlı yemekler hakim.

Okyanus ülkesi olması sebebiyle bin bir çeşit balık ile karşılaşabilirsiniz ve dilerseniz restoranlarda sossuz balığı pişirtebilme imkanı da bulunuyor. Karides yemenizi tavsiye ederim.  Ama merak etmeyin Samui adasında sadece Thai food bulunmuyor, bildiğimiz fast-food markaları (Mc Donalds, Burger King, Pizza Hut), kahve dükkanları (Starbucks) adanın merkezinde bulunuyor. Aynı şekilde İtalyan yemekleri olmak üzere bir çok dünya mutfağını da deneyebilirsiniz.

Ulaşım ve Vize

samui hava alanı

Hakları gelinolmus.com’a aittir.

Bangkok Havayolları tarafından yapılan tatil köyü görünümlü Koh Samui Havalimanı, dünyanın en küçük hava limanlarından biri olarak geçiyor. Adaya direkt uçuş bulunmuyor, aktarmalı olarak Bangkok veya Singapur kullanılabilir. Ortalama 9 saatlik Bangkok yolculuğunun ardından, halk arasında pırpır kabul edilebilecek küçük uçaklarla adaya geliyorsunuz.

Samui için 30 günlük seyahatlerde vize gerekli değil sadece 6 ay geçerli bir pasaportunuzun olması gerekiyor.

İklim

En uygun dönemi Mart-Ekim olarak geçiyor, Ekim ayından sonra yağışlar başlıyor. Biz Koh Samui’ye gittiğimizde Ekim ayıydı ve her gün saat üçte yağan yarım saat, 1 saatlik yağmurlar dışında yağmur ile karşılaşmadık. Hatta hava o kadar nemli oluyor ki, yağmur yağdığında rahatlıyorsunuz.

Neler yapabiliriz?

Samui küçük bir ada olmasına karşın çok fazla yapılacak alternatif içeriyor. Mutlaka yapılması gereken şeylerden biri jeep safari ile ada turu. Bu ada turunda gördüğümüz yerler:

1) Wat Phra Yai : Adanın en çok bilinen yeri olan bu Budist tapınağı, 15 metrelik Big Buddha (büyük Budda) heykelini barındırıyor. Uçakla inerken bile bu yapıyı farkedebilirsiniz. Heykelin çevresinde bulunan çanları çalarak kötü ruhları tapınaktan uzaklaştırmış oluyorsunuz.

Hakları gelinolmus.com'a aittir.

Hakları gelinolmus.com’a aittir.

Hakları gelinolmus.com'a aittir.

Hakları gelinolmus.com’a aittir.

2) Wat Khunaram: Mumyalanmış bir budist rahip görmek kaç kere mümkün olabilir ki? Bu rahibin hikayesi şu şekilde: 50 yaşından sonra kendini rahip hayatına adayan Phra Khru Samathakittikhun, 20 yıl boyunca bulunduğu manastırda Budist meditasyon ve disiplinlerini öğreniyor. Ölmeden önceki son haftası, yemeyi ve konuşmayı durduruyor ve derin meditasyon durumuna geçiyor. Daha sonra bu halde ölü bulunuyor. Orada ki inanışa göre, basit hayatından sonra sağlıklı yiyecekler ve uzun meditasyonlar ile uzun bir yaşam sürdürdü ve öldükten sonra vücudu bile sağlıklı kalmaya devam etti. Söylenenlere göre rahibin bedeni için herhangi bir şey yapılmamış ve 1973ten beri ayn şekilde kalmış. Sadece gözleri yok olduğu için, saygıdan güneş gözlüğü takılmış.

Hakları gelinolmus.com'a aittir.

Hakları gelinolmus.com’a aittir.

3) Namuang Şelalesi: Yağmur ormanlarının içerisinde bulunan 80 metre yükseklikten dökülen bir şelale. Arabalarla vardıktan sonra bir süre yürümeniz gerekiyor. Açıkcası bu şelaleyi Türkiye’dekiler ile karşılaştırdığımda çok ufak kalıyor.

4) Hin Ta and Hin Yai: Büyükanne ve büyükbaba olarak bilinen bu kayalar adanın güneyinde yer alıyor. Kayaların ilgi çeken olayı ise penis ve vajina şekillerinde olması. Sözde birbirini çok seven balıkçı ve karısı bir dalgaya kapılarak boğulmuşlar ve deniz onların anısına kayaları oymuş.

Hin Ta and Hin Yai

5) Fil, kaplan, maymun, yılan, timsah şovları. 

 

İlk turun kapsamında daha çok adayı tanıdık, katıldığımız bir başka tur ise Angthong National Marine Park turu. Bu tur sizi dünyanın en güzel ve en çok bilinen dalış yerlerine götürüyor. Yaklaşık 1,5-2 saat arasında hızlı botlar ile adaya ulaşıorsunuz. Şnorkelleriniz ile sayamayacağım kadar çok çeşit renkte balıklar ile birlikte yüzüyorsunuz hatta elinizle besliyorsunuz. Bu adanın doğal kalabilmesi için yanınıza plastik şişelerin olmasına izin verilmiyor ve saat 5 ten sonra adayı terk etmeniz isteniyor.

Hakları gelinolmus.com'a aittir.

Hakları gelinolmus.com’a aittir.

Hakları gelinolmus.com'a aittir.

Hakları gelinolmus.com’a aittir.

DSCN1410 DSCN1426 DSCN1437 DSCN1439 DSCN1446

 

Daha başka neler yapılır derseniz,

  • Chaweng plajında gece yarısı denize girebilirsiniz
  • Tavsiyem her gün mutlaka masaj yaptırın, ayak masajı yaklaşık 300 baht (yaklaşık 10 dolar) ve 1 saat sürüyor.
  • Gece hayatına tanık olun.