Balayı Kuşadası’nda Balayı

Güvercinle özdeşleştirilen Kuşadası, yaklaşık 650 yat kapasiteli limanı, kilometrelerce uzunluktaki plajı, birbirinden güzel koylarına kurulu otelleri, tatil köyleri ile başlı başına bir tatil köyü diyebiliriz. Bu tatil köyünde balayınızı geçirirken hem doğaya hem de denize doyacaksınız.

Kusadasi

Adını anakaraya mendirekle bağlanan Güvercinada’dan alan Kuşadası, kendi ismiyle bilinen hilal şeklindeki bir körfezde yer alan yarımadadır. İlçe sınırları içinde kalan coğrafya ise körfez hilalin güneyine yayılıyor. Daha önceleri tarım verimliliği ile bilinirken, son 50 yıldır turizm Kuşadası’na kimliğini veriyor.

Konumu 

Kuşadası Aydın iline bağlı, ilin kuzeybatısında bulunan ilçesidir. İl merkezine uzaklığı 71 km’dir. Konum olarak Selçuk ve Söke arasında yer alıyor.

 

kusadasi-haritasi

 

Kuşadası’nda neler yapabiliriz?

Tarihi, doğası ve denizi itibari ile Kuşadası turizm cennetidir. Bu sebeple yapılacak alternatif aktivite sayısıda fazladır.

  • Milli parkı ziyaret edin.

Dilek yarımadasında bulunan milli park, bitki örtüsü çeşitliği ve içinde yaşayan hayvanlarla Türkiye’nin en zengin milli parkıdır. 11bin hektarlık bu alan sadece Kuşadası merkeze yarım saat mesafede. Burada enfes denizin keyfini çıkarabilir, doğa yürüyüşleri ve doğa fotoğrafçılığı yapabilirsiniz.

  • Zeus mağarasının buz gibi suyunda yüzün.

Sıcaktan bunalanların kaçış noktası olan Zeus Mağarası, Dilek Yarımadası Milli Parkı girişinde bulunuyor. Bu mevkiye ilçe merkezden kalkan dolmuşlarla da ulaşabilirsiniz. Mavi yeşil renkli su dağdan gelen tatlı su ve denizden gelen tuzlu suyun karışımıdır.

İsmini mitolojide kardeşi Poseidon’u kızdırdığı zaman gazabından kaçıp sakinleşmesini bu mağarada bekleyen göktanrısı Zeus’tan alır.

Zeus_Magarasi_005

 

  • Güvercinada kalesini gezin

Aydın’ın tarihi mekanlarından biri olan Güvercinada, manzarası ile görsel bir şov sunar.

  • Kuşadası çarşıdan hediyelik alın

Daha sonra baktığınızda balayınızı anımsatacak hediyeler almak iyi bir fikir olacaktır. Diğer sevdiklerinizi de unutmayın :)

  • Ünlü aquaparklarında eğlenin
  • Selçuk ve Efes antik kentlerini ziyaret edin
  • Davutlar beldesindeki kaplıcalarda yorgunluğunuzu atın.

Kuşadasına nasıl gidilir?

Direkt olarak Kuşadası’na uçak bulunmamakla birlikte, İzmir’e uçakla gidip otobüs ile Kuşadası’na aktarma yapabilirsiniz. Onun dışında bir çok tur firması Kuşadası’na direkt otobüs seferleri düzenlemekte.

Eğer kendi aracınız ile gitmek isterseniz;

İstanbul’dan Kuşadası’na; Bursa-Balıkesir-Manisa-İzmir istikametinden İzmir’e gidilip ardından İzmir-Aydın otobanına girilip levhalar aracılığıyla varılabilir.

Ankara’dan Kuşadası’na; Uşak-Salihli-Turgutlu-İzmir ve ardından İzmir-Aydın otobanından gidilebilir. Diğer bir alternatif ise Afyon-Denizli-Aydın üzerinden.

efes-antik-kenti kusadasi_193_kusadasi kusadasi_3190_kusadasi_746_Aquapark view 7 kusadasi_9856_Terrace1 kusadasi-8 Kusadasi Turkey Kuşadası_çarşı