Söz - Nişan Nişan adetleri nelerdir?

Sözlük anlamı işaret olan nişan, kız istemeden sonra gerçekleşen adetlerimizden biridir. Yani nişan töreni, siz evlilik yolunda yürümeye karar vermiş çiftin bir işareti denebilir. Nişanın diğer bir güzel yanı ise daha sık görüşen ve birbirlerine hediyeler alıp veren aile büyükleri daha çabuk kaynaşır.

Nişan adetleri denince akla ilk gelen şey nişan alışverişidir. Nişan alışverişinde nişanın olduğu gün karşılıklı verilmek üzere gelin ve damat bohçasına eklenecek şeyler alınır. Eğer nişan bohçalarında ne olduğunu bilmiyorsanız, şu yazılarıma bir göz atmanızda fayda var.

Bohçanın dışında gelin hanımın ailesi damatlığı, damat beyin aileside sizin için nişanlığınızı bu alışverişte yapar. Alışverişin asıl sebebi ise, sizin zevklerinize uygun sevebileceğiniz şeyleri satın alabilmenizdir. Bazı yörelerde bohçaya aile büyükleri içinde giysi eklenir lakin çokta şart değildir.

Vee geldiik bir ömür boyu takacağınız alyansınızı satın almaya. Burada da karşılıklı bir alışveriş söz konusu. Yani siz müstakbel eşinizin alyansını alırken, o da sizinkini alıyor. Şahsen benim en çok vakit harcadığım alışverişlerden biridir çünkü en güzelini seçmek istiyordum. Bu yüzden hanımlar dikkat :)

Son olarak nişan töreninden bahsetmek gerek. Çoğunlukla kız tarafının üstlendiği nişan, evde gerçekleşebileceği gibi dışarıda bir mekan kiralayarakta gerçekleştirilebilir. Tören her nerede yapılırsa yapılsın her iki tarafında aile büyüklerinin yakın dostları davet edilir. Yaşlı ve saygı duyulan bir konuğunuz siz çiftin evlilik yolundaki adımlarınızın hayırlı olması dileklerini ilettikten sonra, kırmızı kurdele ile birbirine bağlanmış yüzükleri takar. Ardından tepsi (genellikle gümüş ya da özel bir tepsi) ile sunulan makas ile kurdeleyi keser. Artık nişanlısınız :))

Törende verilecek hediyeler müstakbel gelin ve damada takılır. Çoğunlukla nişanda gelin adayına, damadın ailesi tarafından takıları, mücevherleri nişanda takılır (Kolye, küpe, bileklikten oluşan bir set). Gelinin ailesi de damada kaliteli şık bir saat hediye eder.