Balayı Santorini’de Balayı

Daha önce sizlere Kısa zamanlı balayı için alternatif rotalar yazımda Santorini adasından bahsetmiştim. Fakat ada o kadar hoşuma gitti ki, daha detaylı inceleme yazısı yazmak gerektiğine karar verdim.

Santorini Yunan Adaları’nın incisi, Ege denizinde harika bir ada. Türkiye’ye yakın olması sbebeiyle kısa zamanlı balayı düşünenler için ideal bir kaçış noktası. Aynı zamanda harika manzaraları ile romantik bir tatil durağı. Tekrar gitmek isteyeceğiniz Santorini’de unutulmaz bir balayı geçirmeye hazır olun!

Yunan adaları içerisinde en bilindik ve popüler olan Santironi’yi, tanıtım fotoğraflarının hemen hemen çoğunda mavi kubbeli beyaz evlerden hatırlayacaksınız. Geleneksel mimarisi ve göz alıcı manzarasıyla Dünya çağında turistlerin zihninde kazınmıştır.

santorini-1

Konumu ve özet bilgileri:

Türkiye’de Santaron adası olarak bilinen ada, Ege Denizi’nde Yunanistan’nın 200 km güney doğusunda yer alan volkanik adalar grubu. Çok uzun yıllar önce volkanik bir etkinlik sonucu oluşan ve kısa sürede bir kısmı çökerek bugünkü hilal şeklini almış. Toplamda 75 kilometrekarelik bir yüzölçümüne sahip. Yunanlılar adaya daha çok Thira diyorlar (eski adı Thira imiş), Santorini adını ise Venedikliler tarafından konulmuş.

Sakin ve huzurlu atmosferi ile ön plana çıkan Santorini, butik otelleri ile Dünya Balayı turizminde isminden bahsettiriyor. Yıl içerisinde 1 milyondan fazla turist adayı ziyaret ediyor. Para birimi olarak Euro kullanılıyor.

santorini

 

Caldera manzarasına hakim Oia ya da Fira’da uçurum kenarındaki butik oteller bulunmakta. Her biri kendi içerisinde kendi özelliği ve güzelliğini sahip. Aşağısı uçurum olduğundan dolayı bu bölgedeki otellerin hepsinde havuz bulunuyor. Aynı zamanda bazıları balkonda sizin için jakuzi keyfi bile sunuyor. :) Eğer otellerde kalmak istemezseniz apart şeklinde kiralanabilen otantik taş evlerde mevcut fakat balayında pek apart önermiyorum.

Adanın merkezi Fira. Restoranların, hediyelik eşya dükkanlarının, gece hayatının daha aktif olduğu bir yer. Oia ise biraz daha karmaiadan uzak lakin manzaranın en iyi olduğu oteller bu bölgede. Bu yüzden Oia(ia diye okunuyor) adanın romantizm merkezi. Plajlara yakın yerde konaklamak isteyen turistlerin tercihi ise Kamari, Perissa bölgesi. Volkanik bir ada olmasından dolayı kumsalları gri ve siyah kumludur. Bizim alışık olduğumuz altın sarısı kumlara pek benzemese de yine de farklı bir deneyim olacaktır. Fakat tekrar belirtmekte fayda var Santorini diğer Yunan adalarının aksine plajları ile nam salmış bir bölge değil. Coğrafi özelliklerinden dolayı çoğunlukla uçurum kıyısına kurulmuş yerleşim yerleri. Bu yüzden plaj bölgesi için çok büyük beklentiler ile gitmeyin derim. Santorini daha çok otelde dinlenme, havuza girme ve güneşlenme yeri.

Ulaşım ve vize:

Yunan adalarını ziyaret için vize almak gerekli fakat Yunanistan seyehat etmek isteyenler için kolaylaştırılmış bir vize programı uyguluyor. Bu vize programı adalar için geçerli.  Ulaşım için iki alternatifiniz var. Birincisi deniz yolu (ki zaten bunu tavsiye ediyoruz, denize doyun), ikincisi ise İstanbul’dan Atina’ya oradan da ikinci bir uçak veya gemi yolculuğu ile. Unutmadan ilave edeyim direkt uçuş Mikanos adasında var. Bu adadan hızlı teknelerle Santorini’ye geçebilirsiniz.

Ülkeye giriş için vize gerekmemekte ve en az 6 ay geçerliliği olan bir pasaportunuzun bulunması gerekmekte.

santorini-2

Santorini’de ne yenilir ne içilir?

Ege bölgesine yakın olmasından dolayı, mutfağı ülkemize çok yakın. Diğer egzotik balayı destinasyonlarına göre yemek açısından çok daha rahat edeceğinizi garanti ederim. Türk mutfağında bulunan bir çok lezzet Yunan mutfağında da bulunuyor. Mönüler deniz mahsülleri ağırlıklı. Restoran fiyatları biraz manzara ile doğru orantılı, manzaralı bir restorana gidecek olursanız diğerlerinden daha fazla ödeyeceğinizi bilmenizde fayda var.

Nesi meşhur diye soracak olursanız, adanın şarapları çok meşhur. Mutlaka tatmanız gereken şaraplar var. Vinsanto, tatlı bir şarap. Genelde yemek sonrası hazmetmek için içiliyor ya da Yunanlıların deyimiyle yemeği güzel sonlandırmak için. En popüler beyaz şarap ise Nykteri.  Şaraplardan hediyelik almanızda mümkün.

Santorini’ye ne zaman gidilir? Santorini iklimi

Nisan ayından Ekim ayına kadar ziyaret edebilirsiniz. Eğer hareketli bir ada hayatı görmek isterseniz Temmuz-Ağustos ayları Santorini için yüksek sezon dönemi. Bu dönemde yer bulmanız için önceden rezervasyon yaptırmak önemli. Sakin bir tatil düşünüyorsanız Mayıs, Eylül ve Ekim aylarını öneririm.

santorini-3

Neler yapabiliriz?

Günlüğü 35 euro’dan araba kiralayabilir ve ada turu yapabilirsiniz.  Diğer alternatif ise Nea Kameni’ye tekne turu, bu tur kapsamında eğlenceli bir sıcak çamur banyosu yapabilir ve volkan kreterine yürüyebilirsiniz.

Yapmadan dönmeyin:

  • Adanın en güneyinde güneşin batışını izlemeden
  • Oia Köyü’nün girişinde şarap tadım evlerine uğramadan
  • Sunset taverna’da yemek yemeden

 

nightlifefira Oia, Santorini santorini-5 santorini-6 santorini-7 santorini31 santorini-nightlife2

Benzer yazılar
0 228

0 186

0 136

0 162

0 172

0 396